Ahir, 26 d'abril, el BOP (Butlletí Oficial de la Província) va publicar les llistes oficials que s'han presentat a les eleccions d'enguany, que se celebraran el pròxim 28 de maig.
A Lleida s'han presentat un total d'onze candidatures que optaran a l'alcaldia del municipi: l'actual alcalde, Miquel Pueyo i París, es torna a presentar amb el grup Esquerra Republicana de Catalunya; Fèlix Larrosa Pique amb el Partit dels Socialistes de Catalunya; Junts per Catalunya Lleida posa a Antoni Postius Terrado al capdavant de la llista; Junts per Catalunya Lleida presenta a Antoni Postius Terrado com a alcaldable aquest 2023; Laura Bergés Saura es presenta liderant Comú de Lleida; Valents presenten a Ángeles Elisa Ribes Duarte com a número 1 de la llista; el Partido Popular proposen a Xavier Palau Altarrib; Gloria Rico Iribarne lidera VOX; Rubèn Cobo Ariño es presenta amb la CUP; Escons en Blanc per deixar Escons Buits proposen a Alejandro Gallardo Macchia; Maria Burrel Badia amb Ciutadans i Domènec Vila Navarra amb Activem Lleida- Ara Pacte Local.
Totes les candidatures dels municipis del Segrià es poden consultar a la pàgina web del BOP.
Val a dir que en alguns pobles de la comarca ja se sap qui serà l'alcalde o alcaldessa a la pròxima legislatura, ja que només s'ha presentat una candidatura: Corbins, amb Jordi Verdú i Paijà al capdavant de Corbins Actiu; Llardecans estarà liderat per Francesc Xavier Mor Farré, de Junts Impulsem Llardecans; Massalcoreig amb Josep Maria Vallés i Vallés com a número 1 de la llista d'Ara Massalcoreig, Sunyer amb Jaume Gort Quílez liderant Som-hi Sunyer i Vilanova de Segrià amb Jorge Figuerol Sarmiento per Esquerra Republicana de Catalunya.
Circumscripció electoral de Lleida:
COMÚ DE LLEIDA - CONFLUÈNCIA (Comúdelleida-C)
1. Laura Bergés Saura
2. Sergio Talamonte Sánchez
3. Jorge Cipriano Líndez
4. Anna Soni Mayench Calero
5. Alfredo Sesma Siuraneta
6. Elena Carmen Motos Hervás
7. Francisco Beá Bessó
8. Silvia Angeles Porté Capdevila
9. David Salcedo Rodríguez
10. Amaia Rodrigo Arcay
11. Sonia Carolina Sanz Cid
12. Joaquin Manau Ferré
13. Maria Teresa Estany Profitós
14. Núria Pujol Vidal
15. Juan Manuel Bueno Matos
16. Maria Luisa Santos Abascal
17. Immaculada Perera Sambola
18. Sergio Díez Molina
19. Carolina Maldonado Valencia
20. Jordi Fo Pinacho
21. Marta Bach Foradada
22. Maria Dolores Poblador Cirac
23. Manuel Nicolas Domingo Díez De La Lastra
24. Maria Victoria Pacheco Moreno
25. José Maria Torres PalacIn
26. Macià Pelegrí Sarlé
27. Elena Ferre Toldrà
SUPLENTS
1. Carmen Sambola Alvarado
2. Joan Tuset Estany
3. Gemma Maria Cerdá Vallverdú
4. Josep Maria Perera Sambola
5. Amadora Parra Fernández
PARTIT DELS SOCIALISTES DE CATALUNYA-UNITS-CANDIDATURA DE PROGRÉS (PSC-UNITS-CP)
1. Fèlix Larrosa Pique
2. Begoña Iglesias Delgado
3. Carlos Enjuanes Llop (Independent)
4. Cristina Morón Molina
5. Carme Valls Llaras
6. Ana Miranda Torres
7. Pilar Bosch Vilana (Independent)
8. Xavier Blanco Pérez
9. Jackson Quiñonez Vernaza
10. Roberto Pino Cespedes
11. Joan Queralt Colom
12. Laura Castro Villellas (Independent)
13. Dolors Pubill Clos (Independent)
14. Joan Prat Corominas
15. Miquel Llasera Gòdia (Independent)
16. Pedro Carreiro Romero (Independent)
17. Isabel Saez Cano
18. Montserrat Parra Alba
19. Josep Mª Carles Aguilá (Independent)
20. Carmina Pueyo Grasa
21. Mercè Molina Sánchez
22. Marc Vives Bonet
23. Jaume Selles Santiveri
24. Judit Alcalá González
25. Maria Burgues Bargues
26. Teresa Cunillera Mestres
27. Antoni Siurana Zaragoza
SUPLENTS
1. Joan Antoni Boldú Pelegrí
2. Carlos Vilades Blanch
3. Marta Garcia Setó
4. Antonio Aguila Manzano
5. Mª Pilar Ximenez Tous
6. Silvia Caravaca Mesalles
VALENTS (VALENTS)
1. Ángeles Elisa Ribes Duarte
2. José María Lorenzo Córdoba Alós
3. Miguel Ángel Maderal Lobo
4. Ruth Natalia Vázquez González (Independent)
5. José María Figuerola Abizanda (Independent)
6. Santiago Berché Viudas (Independent)
7. Vanesa Toro Brocal
8. Francisca Cruz Cortés (Independent)
9. Juan Manuel Centeno Figuerola (Independent)
10. Rosario Sisó Pascual (Independent)
11. María Josefa Cortés Cebrián (Independent)
12. Pedro Lorenzo Menchén Pardo (Independent)
13. Pablo Riu López (Independent)
14. Concepción Sanz Lorén (Independent)
15. Manuel Uceda Lao
16. María Rosa Rojas Jiménez (Independent)
17. José Ramón Serrado Pascual (Independent)
18. Ana María Cadavid Ruiz (Independent)
19. Sergio Ibarz Toro (Independent)
20. María Cristina Regué Lorca (Independent)
21. Héctor Badía Sanz (Independent)
22. Valentina Gallardo Gallardo (Independent)
23. José Miguel Fort Uceda (Independent)
24. Ruth María Isabel Lortzing Queralt (Independent)
25. Óscar Uceda Márquez
26. María Montserrat Márquez Guerrero
27. José Luis Osorio Fernández (Independent)
SUPLENTS
1. María Teresa Cereijo Domínguez (Independent)
ESQUERRA REPUBLICANA DE CATALUNYA-ACORD MUNICIPAL (ERC-AM)
1. Miquel Pueyo i París
2. Jordina Freixanet i Pardo
3. Juan José Falcó i Monserrat
4. Sandra Castro i Bayona
5. Xavier Estrada i Fernández (Independent)
6. Anna Costa i Ramírez
7. Ignasi Amor i Bergé
8. Ikram Bouhouche i Boumali (Independent)
9. Oriol Olmo i Jardin
10. Montserrat Gea i Sánchez (Independent)
11. Francesc Xavier Biosca i Lacasa
12. Eva Martín i Fuentes (Independent)
13. Albert Hortal i Rosell (Independent)
14. Clàudia Lara i Castellon
15. Miquel Àngel Calderó i Solé
16. Margarida Serveto i Puig
17. Francisco “Paco” Salazar i Gimènez (Independent)
18. Laura Martínez i Pons
19. Marc Martínez i Romeu
20. Júlia Ribes i Bru
21. Carles Vernet i Saureu
22. Eugènia Besora i Oró
23. Josep Maria Romero i Gómez
24. Montserrat Bergés i Saura
25. Josep Maria Currià i Curcó
26. Adolf Martínez i Primo
27. Maria Montserrat Pifarré i Torres
SUPLENTS
1. Jaume Rutllant i Casas
2. Mariama Sall i Sall
3. Montserrat Peiró i Roselló
4. Rosa Maria Querol i Cornudella (Independent)
5. Francesc Eritja i Vila
6. Sílvia Martínez i Fuentes
7. Josep Maria Baiget i Marquès
PARTIDO POPULAR (PP)
1. Xavier Palau Altarriba
2. Ana Maria Florista Izquierdo
3. Maria Antonia Maller Lafont
4. Roger Melero Serra
5. Marta Tristany Fontanals
6. Isabel Martorell Badia
7. Ricardo Peciña Midon
8. Pilar Garcia Ortiz
9. Miguel Barniol Moreno
10. Montse Muixi Teres
11. Jordi Alfonso Novales
12. Sheila Hernández Tallon
13. Manel Merola Serrando
14. Montse Ricart Arnau
15. David López Delgado
16. Iban Nieto Hergueta
17. Pilar Perez Boldo
18. Ivan Garzon Rodríguez
19. Nuria Agullo Rodríguez
20. Josep Maria Serveto Figueras
21. Montse Fusté Forné
22. Jesus Doya Torrente
23. Esther Dones Fajardo
24. Jaume Porte Montañola
25. Mª Jesus Andres Ferreiro
26. Pau Pinto Torne
27. Carla Monedero Martínez
SUPLENTS
1. Rodrigo Chucamani Barrientos
2. Asuncion Besa Esteve
3. Luis Mejias Rebert
4. Eloi Portillo Garcia
5. Diana Piñeros Alfonso
6. Juanjo Ruiz Gonzalez
7. Inma Tellez Muñoz
8. Jordi Carbonell Baranera
9. Alejandra Martínez Cortijo
VOX (vox)
1. Gloria Rico Iribarne
2. Josep Roca Tlemsani
3. Josep Maria Mirada Profitos
4. Jose Barrufet Martín
5. Maria Isabel Guzman Cornejo
6. Rosa Maria Bonet Carrillo
7. Manuel Gonzalez Valero
8. Susana Rubio Martín
9. Santiago Luis Muñoz Tamajon
10. Juan Antonio Leon López
11. Vanessa Fernández Ezquerra
12. Agustin Mimbrera Cuenca
13. Yessica Rastrojo Rosillo
14. Gaspar Clavijo Valle
15. Alfredo Palacin Cambra
16. Maria Dolores Del Mar Iribarne Perez
17. Jordi Comella Contreras
18. Marta Forton Larruy
19. Manuel Clap Perez
20. Caridad Herrero Melcon
21. Meritxell Vazquez Cañameras
22. Sergi Soberana Caldero
23. Manuel Paloma Ramos
24. Pedro Mulero Sánchez
25. Maria Regina Yañez Barber
26. Aida Pont Pacheco
27. Gregorio Galvez Pazos
SUPLENTS
1. Jose Antonio Manzano Rojas
JUNTS PER CATALUNYA LLEIDA - COMPROMÍS MUNICIPAL (CM)
1. Antoni Postius Terrado
2. Violant Cervera Gòdia
3. Neus Caufapé Caufapé
4. David Clemente Melé Garcés
5. Sergi Grimau Gragera
6. Rosa Jové Montañola
7. Joan Ramon Castro Huguet
8. Montserrat Salvatella Riera
9. Jordi Cassanya Bayona
10. Cristina Polina Roca
11. Miquel Àngel Arévalo Juárez
12. Mireia Valls Alba
13. Fernando Nouvilas Bautista
14. Florina Cristea Cristea
15. Montserrat Teixidó Serentill
16. Joan Segura Torres
17. Hatem Rivadulla Tahbub
18. Anna Pont Térmens
19. Carme Castelló Gistau
20. Montserrat Segura Torres
21. Àlex Peralta Bernaus
22. Joana Cervera Gòdia
23. Gerard Ribelles Amorós
24. Consol Rodes Miró
25. Sílvia Mentuy Torres
26. Divina Drudis Solé
27. Josep Giralt Lladanosa
SUPLENTS
1. Teresa Ribes Utgé
2. Antoni Maria Capdevila Andrés
CANDIDATURA D’UNITAT POPULAR LLEIDA - ALTERNATIVA MUNICIPALISTA (CUP - AMUNT)
1. Rubèn Cobo Ariño
2. Esther Sancho Cepero
3. Lídia Carulla Serra
4. Francesc Gabarrell Guiu
5. Ixeya Quesada Consejo
6. Bàrbara Parra Huertas
7. Pau Juvillà Ballester
8. Eva Lega Vidal
9. Rosa Maria Peñafiel Cantano
10. Rubèn Gavilà Esquerdo
11. Joana Soto Merola
12. Jaume Barrull Castellví
13. Jesús Nogués Noguera
14. Nogay Ndiaye Mir
15. Maria Huguet Recasens
16. Alfred Burballa Nòria
17. Júlia Moncasí Borràs
18. Rafael Folch Monclús
19. Maria Taribó Farran
20. Gerard Sala Casanovas
21. Jordi Suils Subirà
22. Júlia Olarieta Domingo
23. Oriol Rebull Jornet
24. Maria Lores Rebull
25. Mireia Barès Badia
26. Dan Camí Gallur
27. Magda Ballester Sirvent
SUPLENTS
1. Anna Ariño Garrie
2. Joan Baró Remolà
ESCONS EN BLANC PER DEIXAR ESCONS BUITS/ESCAÑOS EN BLANCO PARA DEJAR ESCAÑOS VACÍOS (ESCONS EN BLANC)
1. Alejandro Gallardo Macchia
2. Ramona Fernàndez Sebastian
3. Julián Marquez Frías
4. Marta Balboa Garcia (Independent)
5. Maria Dolores Manso De Haro (Independent)
6. Florenci Gisbert Lemonche (Independent)
7. Marta Capdevila Fumado (Independent)
8. Jordi Vidal Rodríguez (Independent)
9. Talia Calabuig Manso (Independent)
10. Eduardo Montfort Cebrian (Independent)
11. Ricard Guamis Tarruella (Independent)
12. Maila Surisca Ramos (Independent)
13. Joan Serra Jové (Independent)
14. Núria Ginés Castellet (Independent)
15. Vicente Esteve Nunes (Independent)
16. César Solé Calvo (Independent)
17. Mònica Alvarez Rodríguez (Independent)
18. Pere Andreu Ubach De Fuentes (Independent)
19. Judith Montserrat Auber (Independent)
20. Javier Diéguez Suárez (Independent)
21. Marc Aguilar Oliva (Independent)
22. Rudesinda Elizabeth Moscoso Anderson (Independent)
23. Jose Miguel Guzmán Terrones (Independent)
24. Ana Paricio Carceles (Independent)
25. Eduardo Aquino Monteiro (Independent)
26. Clara Isabel Gonzàlez Garcia (Independent)
27. Pedro José Pina Roca (Independent)
CIUTADANS-PARTIDO DE LA CIUDADANÍA (Cs)
1. Maria Burrel Badia
2. David Bertran Roman
3. Heydi Rocio Hernández Roqueme
4. Francisco Jose “Kiko” de Urquia Comas
5. Monica-lucretia Moldovan
6. Ricardo Molina Puertolas
7. Maria Dolores Vera Lozano
8. Isaac Caballero Pujadas
9. Maria Amparo Bernabe Fernández-Paredes
10. Jose Costa Brillas
11. Elisabet Sánchez Ponce
12. Oscar Sánchez Martínez
13. Maria Carmen Huguet Vazquez
14. Bogdan Mircea Mocanu Puica
15. Maria Concepcion Estremera Calejero
16. Pedro Fernández Fernández
17. Rocio Vallejo Ormo
18. Jeronimo Escalona Perez
19. Nydia Esneda Jimenez Ramirez
20. Ramon Vilaltella Domenjo
21. Veronica Lara Collado
22. Luis Andres Castillo Mendieta
23. Zoraya Del Consuelo Yunda Mejia
24. Jose Garcia Zamarron
25. Santiago Fernández-Paredes Mestres
26. Laura Elvira Gómez
27. Francisco Juarez Rubio
SUPLENTS
1. Sara Dolcet Negre
2. Juan Mesa Garrido
3. Miguel Angel Martínez Quesada
ACTIVEM LLEIDA - ARA PACTE LOCAL (ARA PL)
1. Domènec Vila Navarra (Independent)
2. Helena Masip Figueras (Independent)
3. Jesús Pujol Salud
4. Maria Dolores Massot Sentís
5. Marina Filella Guasch
6. Antonio Subirats García (Independent)
7. Romina Maria Polo Nolla (Independent)
8. Lluís Ibars Nayach (Independent)
9. Marta Boadas Cusidó
10. Ana Maria Mestre Olivart (Independent)
11. José Manuel García González (Independent)
12. Raquel Pallé Herrera (Independent)
13. Ramona Ortín Olesa (Independent)
14. Beatriz Obis Aguilar (Independent)
15. Raul Jiménez Pueyo (Independent)
16. Montserrat Virgili Trilla (Independent)
17. Jordi Viladrosa Clua (Independent)
18. Ivan Duran Pujol (Independent)
19. Noemí Ballesté Llobera (Independent)
20. Francisco Javier Molins Coyo (Independent)
21. Alexandra Peinado Llanos (Independent)
22. José Luís Massot Sentís (Independent)
23. Maria Meritxell Pardo Mestre
24. José Maestro Ariza (Independent)
25. Francisco Via Gasa (Independent)
26. Josefa Herrera Sánchez (Independent)
27. Domènec Vila Coll (Independent)
SUPLENTS
1. Gaspar Francisco Filella Farrús (Independent)
2. Pilar Ester Castelló Torrente (Independent)